Hot Deals
Torebka ze skóry naturalnej czy ekologicznej?

Torebka skórzana, to symbol elegancji i jakby na to nie spojrzeć…luksusu trochę też. Szukasz takiej torebki dla siebie i zastanawiasz się co wybrać? Skórę naturalną, czy jednak eko? Masz prawo czuć się zagubiona w tym temacie. Sprawdźmy zatem jakie rodzaje torebek skórzanych możesz mieć…

Różne oblicza torebki ze skóry naturalnej

Chcesz czy nie, prawda jest taka, że skóra naturalna pochodzi od zwierząt. Najczęściej są to skóry bydlęce. Aby powstała wymarzona torebka (lub inny produkt skórzany), skóra przechodzi specjalną obróbkę: czyszczenie, garbowanie, licowanie, konserwację. Zacznijmy od tego, że skóry z jakich powstają torebki różnią się między sobą…

Skóra naturalna licowa

Produkty z tego materiału są gładkie i delikatne w dotyku. Swoją strukturę zawdzięczają specjalnym zabiegom i pokryciu odpowiednim woskiem. Co to oznacza dla właścicielki takiej torebki? Znaczy to mniej więcej tyle, że taka torebka jest bardzo trwała i nie straszne są jej żadne plamy.

Skóry naturalne szorstkie, czyli zamsz i nubuk

No cóż, zamsz i nubuk trochę niesprawiedliwie nazywane są skórami szorstkimi, bo mają miękką i delikatną w dotyku strukturę. Szorstkość zapewne tkwi w sposobie przygotowania tych skór. Zamsz powstaje jako wynik obróbki odwrotnej części skóry (lica). Nubuk to delikatnie przeszlifowana wierzchnia część skóry.

Myli Ci się zamsz z nubukiem? Zwróć uwagę na długość włosia (meszku). Skóra zamszowa ma dłuższe włosie niż nubuk. Masz wątpliwości czy widzisz skórę licową, czy szorstką? Gdy przeciągniesz po skórze szorstkiej palcem – pozostanie charakterystyczny ciemniejszy ślad.

Skóry szorstkie są wrażliwe i bardziej podatne na zabrudzenia. Dlatego musisz o nie szczególnie dbać.

A może jednak lakierowana?

Piękna i błyszcząca torebka to świetny dodatek do wielu efektownych stylizacji. Jak powstaje skóra na taką torebkę? Nie widać na niej żadnych charakterystycznych dla naturalnej skóry zagnieceń, bo zostały pokryte specjalną folią. Czym różni się od pozostałych skór naturalnych to widać na pierwszy rzut oka. Oprócz tego, że się błyszczy jest sztywna. Ulega też niestety łatwo zabrudzeniom, gdyż przylegają do niej chętnie obce barwniki.

Bardzo popularna jest też skóra ekologiczna

Pierwsza, podstawowa informacja (i raczej oczywista) jest taka, że ekoskóra nie jest skórą. To wyrób syntetyczny, chociaż przeważnie tak dopracowany, że wygląda jak skóra naturalna. Dlatego czasami można mieć problem z odróżnieniem skóry ekologicznej od tej naturalnej. W tej kwestii eksperci radzą…sprawdzić metkę, która informuje z jakiego materiału wykonana jest torebka.

Naturalna czy ekologiczna?

Spójrzmy jakie są wady i zalety skór naturalnych i ekologicznych lub jak chciał klasyk, jakie są plusy dodatnie i plusy ujemne. Ogromną zaletą skóry naturalnej jest to że jest ona…naturalna. Co się z tym wiąże, jest bardzo trwała, o ile oczywiście będziesz o nią właściwie dbać. Jeżeli masz gdzieś w szafie torebkę skórzaną po babci, to wiesz o czym mówimy.

Torebka skórzana jest ponadczasowa i pasuje do wszystkiego. Lubisz się zmieniać, a ona odnajdzie się dosłownie w każdej stylizacji. Jest również odporna na odkształcenia, nawet gdy upychasz w niej niebagatelne ciężary.

Skóra ekologiczna wygląda podobnie jak naturalna, ale jest mniej trwała. Łatwiej ulega odkształceniu i gorzej przepuszcza powietrze. Dlatego torebka ze skóry ekologicznej jest tańsza od tej ze skóry naturalnej. Do jej plusów można też dodać, że nie wymaga konserwacji tak jak skóra naturalna i masz zdecydowanie większy wybór kolorów i kształtów.

Najlepsza wiadomość na koniec: naturalna czy ekologiczna? Wybór należy do Ciebie.