Hot Deals
Jaki bagaż możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Kiedy dochodzisz do wniosku, że Twoja skórzana torebka wymaga czyszczenia, zwróć uwagę na rodzaj skóry z której jest zrobiona i wybierz właściwą pielęgnację.

Podstawowa uwaga na początek. Zanim zabierzesz się za czyszczenie torebki skórzanej lub kupowanie środków czyszczących, obowiązkowo przeczytaj informację od producenta. Jeżeli używasz jakiegoś nowego środka – wypróbuj go najpierw w mało widocznym miejscu. Oszczędzisz sobie cierpienia, jeżeli środek okaże się nieodpowiedni dla Twojej torebki.

Torebka ze skóry licowej

Jeżeli chcesz odświeżyć torebkę i wyczyścić niewielkie zabrudzenia – użyj wody z odrobiną octu. Pamiętaj, aby nie moczyć mocno skóry, tylko ją delikatnie przetrzeć wilgotną ściereczką. Ciekawym sposobem na umycie naturalnej skóry jest woda z mydłem oliwkowym, podobnie jak wcześniej, wystarczy delikatnie przetrzeć torebkę. Jeżeli torebka jest przemoczona, nie susz jej zbyt intensywnie, tzn. kaloryfer i suszarka zdecydowanie odpadają.

Twoja torebka jest już odświeżona i oczyszczona, teraz potrzebuje do szczęścia odpowiedniego natłuszczenia. Dzięki temu będzie bardziej odporna na zabrudzenia, wilgoć, itp. Specjaliści radzą stosować do natłuszczenia glicerynę, olejek rycynowy lub wosk pszczeli. Możesz też stosować gotowe pasty lub kremy odpowiednio dobrane do rodzaju skóry. Oczywiście po nałożeniu produktu pamiętaj by torebkę pięknie wypolerować.

Torebka zamszowa

Pielęgnację torebki zamszowej rozpocznij od impregnacji. Zamsz nie lubi wody, dlatego warto stosować dostępne na rynku impregnaty i środki do pielęgnacji zamszu, które ochronią torebkę przed niechcianą wilgocią. Zamszowa torebka lubi być czesana…specjalną szczoteczką do zamszu. Zabieg ten skutecznie ją odświeży i nada blasku.

Kiedy pojawi się zabrudzenie, to w takiej sytuacji sprawdza się gumka do ołówka i czesanie szczoteczką. Co zrobić, gdy na torebce pojawi się plama? Niektórzy radzą posypać ją talkiem, zostawić na noc i delikatnie strzepać. Można też delikatnie przetrzeć szmatką namoczoną w wodzie z octem. Tutaj musisz szczególnie uważać, żeby torebki mocno nie zmoczyć. Jak już pisaliśmy wyżej zamsz bardzo nie lubi wody.

Torebka ze skóry lakierowanej

Po pierwsze czego nie robimy: nie nawilża się torebki ze skóry lakierowanej, nie ma po co bo żaden środek nie przeniknie przez jej powierzchnię. Twoje zadanie to delikatne przecieranie torebki wilgotną szmatką. Jeżeli torebka się zabrudzi, to trzeba ją natychmiast przetrzeć, zanim obcy barwnik zdąży wedrzeć się pod warstwę lakieru.

Torebka ze skóry ekologicznej

Torebka ze skóry eko nie wymaga dużej ilości specjalistycznych zabiegów. Jeżeli chcesz ją oczyścić z kurzu to wystarczy woda z mydłem. Pamiętaj żeby delikatnie przetrzeć torebkę miękką szmatką, nie mocz jej w wodzie i nie pierz w pralce. Torebki ze skóry ekologicznej też tego nie lubią. Jeżeli zdarzy się poważniejsze zabrudzenie to zastosuj wodę z odrobiną octu i tak samo lekko przetrzyj torebkę. Uwaga na koniec: preparaty do pielęgnacji skóry naturalnej nie nadają się do skóry ekologicznej.

Kiedy nic nie pomaga

Co zrobić, gdy nic działa? Wtedy warto udać się do specjalisty, czyli pralni chemicznej lub kaletnika. Gdzie fachowe oko oceni materiał i dobierze odpowiednie środki czystości.